Dudak Kalınlaştırma

Dudaklar, beslenme, konuşma gibi fonksiyonlarının yanısıra, cinsel çekiciliğin önemli sembollerinden biridir. Dolgun görünümlü dudaklar tarihin her döneminde bir çok toplumca kabul görmüş güzellik ve çekicilik kavramları içinde yer almıstır.

Dudak kalınlaştırma işleminde liposuction materyali, silikon yada kollagen gibi maddeler kullanılmaktadır. Bunlar içinde silikon enjeksiyonu yan etkileri (Duyu kaybı, doku içinde yer değiştirmesi ve reaksiyon gelişmesi durumunda doku içinden izole edilerek alınamaması nedeniyle) bugün tüm Plastik Cerrahlar tarafından terkedilmiştir. Diğerlerini ise bir süre sonra emilerek hacimlerini kaybetmeleri, belirli sürelerde tekrar uygulanma gerektirmeleri nedeniyle biz tercih etmiyoruz.

Biz, daha kalıcı ve iyi olduğunu klinik olarak gözlemlediğimiz, ağız içinden yapılan kesilerle vermilion ilerletmesi ya da vücudun kıvrım yerlerinden alınan deri-yağ dokusu (Dermofat greft) ile kalınlaştırma tekniklerini kullanmaktayız.

Ayrıca günümüzde tıp teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde çeşitli sentetik polimerler ve doğal dolgu ürünleri geliştirilmiş olup, bunlar uygun hastalarda birkaç enjeksiyonla dudaklarda kalıcı kalınlaşma sağlamamızı mümkün kılmıştır.