Karın Germe

Karın bölgesi özellikle şişmanlarda olmak üzere en fazla yağ birikiminin olduğu bölgelerdendir. Ayrıca yaşlılık, çok doğum yapma ve hareketsizliğe bağlı olarak karın duvarı kasları zayıflayıp gevşemektedir. Hem yağ birikimi, hem de kas zayıflığı nedeniyle karında sarkma meydana gelir; estetik olarak istenmeyen görüntüler yanında karın ön duvarı fıtıkları da sorun teşkil eder. Bu durumun tedavisi için karın germe ameliyatı yapılmaktadır.

Genel anestezi verilerek yapılan ameliyatta karın cildindeki ve yağ dokusundaki fazlalık alınır, karın kaslarına normal anatomiye uygun pozisyon verilip kasları örten fasia tabakası kalıcı dikişlerle desteklenmek suretiyle düzeltilir; bu şekilde bel inceltilmiş olur. Fazla kısmı alınan cilt gerdirilerek dikilir. Dikiş hattı bikini sınırları içinde kalacak şekilde ayarlandığı için dikiş izleri estetik olarak sorun teşkil etmez. Böylece hem kaslar hem de cilt gerdirilmiş, yeniden şekillendirilmiş, ve bu sayede estetik ve fonksiyonel olarak düzelme sağlanmış olur.

Hastanede yatış süresi ortalama 2-3 gün olup ilk 10 gün ancak kısıtlı harekete izin verilir (ilk 5 gün öne doğru eğilerek yürüme önerilir), yaklaşık 10-15 gün sonra zorlayıcı hareketlerden kaçınmak şartıyla işine dönebilir (3 ay kadar ağır hareketlerden kaçınılmalıdır). Dikişler ameliyattan 7-12 gün sonra alınır.