Lazer Estetiği

Savaş silahı olarak geliştirilmiş olan lazerin gücü kontrol altına alınarak pekçok sahada olduğu gibi tıpta da insanlığın hizmetine sunulmuştur. Özellikle Göz, Beyin Cerrahi ve Plastik Cerrahi’de dalga boyuna göre çeşitli hastalıklarda kullanılmaktadır. Bir takım nedbe dokuların azaltılması, deride damarsal hastalıkların iyileştirilmesi, istenmeyen tüylerin ve yüzde bazı lekelerin yok edilmesi ile yüzün cildinin gençleştirilmesi lazere bazı örneklerdir.

Lazerin yüzde kullanılmasındaki amaç, ince bir takım kırışıklıkları, zamanla cildin yaşlanması ile oluşmuş lekeleri yok etmesi dışında cildin destek dokusunu yenilemesidir. Böylece %40 daha gergin, taze ve parlak bir cilt oluşur. Özellikle Plastik Cerrahi’nin ilgi alanında olan yüzün cildinin yenilenmesi (Rejuvenuation) konusunda çeşitli lazer cihazları olmasına rağmen bunların içinde en iyisi ve emniyetlisi Coherent Ultra Pulse 5000 modelidir. Bu cihazın en önemli özelliklerinden birisi 1-160 cm mesafeden aynı enerjiyi cilde iletebilmesidir. Her uygulamada 100-150 mikron (1mm’nin 10’da biri) arasında soyma (ablation) işlemi yapabildiğinden sorunsuz ve güzel netice almak mümkündür. Lazer etkisinin yeterli olamayacağı derin iz ve kırışıklarda kimyasal soyma ve zımparalama teknikleri hala geçerliliğini korumaktadır.

Lazer yüze uygulandığında hastaya iki günde bir, toplam 3 kez pansuman yapılır. Bundan sonraki dönemde hasta yüzüne vazelin sürer. Cildinin pembe renkli görüntüsü 10 uncu günden sonra azalmaya başlar. Zaten bu dönemde cildi yenilenmiş olur ve hasta rahatlıkla makyajını yapabilir. Sadece hasta 1-2 ay süre ile yüzünü direkt güneş ışınlarından güneş koruyucularla korumalıdır.

Temmuz-Ağustos gibi güneşin yoğun olduğu aylarda yapılması şimdiki bilgilerimize göre tercih edilmez. Lazer uygulamasının dermiste kollajen sentezini arttırdığı histolojik olarak ispatlanmıştır. Bu nedenle cildin genç görünümü uzun sürelidir (en az 5 yıl).