Vajinoplasti

Vajinoplasti döl kanalı oluşturulmasıdır.

Vajina’nın (döl kanalının) hiç gelişmemesi veya yetersiz gelişmesi nadir görülen doğumsal bir gelişim bozukluğudur. Çoğunlukla dış genital organlar normal görünümdedir. Bu nedenle genellikle çocukluk sırasında farkedilemez, ancak ergenlik döneminde adet görmeme şeklinde farkedilebilir veya evlendiği zaman ilk cinsel ilişki sırasında farkedilir.

Dolayısıyla hastaların bu nedenle hekime başvurması 16-20 yaşlarına kadar gecikir. Vajina kanalıyla birlikte genellikle rahim ve yumurtalıklar da gelişmemiş olduğundan bu hastalar çocuk sahibi olamazlar. Ancak cerrahi olarak normal cinsel birleşmeye uygun vajina kanalı oluşturulması mümkündür.

Bunun için genel anestezi ile yapılan ameliyatta normal vajinanın olması gereken yerde ve olması gereken boyutlarda bir kanal açılır. Bu kanalın iç yüzü deri yaması ile döşenir.Kanalın içine yer tutucu olarak bir kalıp (stent) yerleştirilir ve bu uygulamaya 3 ay kadar devam edilir. Sonuçta normal cinsel birleşmeyi mümkün kılacak bir vajina ( döl kanalı ) oluşturulmuş olur.