Gold Saç Ekim ve Estetik Merkezi

Saçlar Neden Dökülür?

SAÇ KAYBI NEDENLERİ
Saç kaybı çoğu insan için evrensel ve kaçınılmaz bir durumdur.
Bu durum fizyolojik olmasına rağmen, saçlar insanların psikoseksüel imajı için öyle güçlü bir role sahiptirler ki onların kaybı insanları yüzyıllardır çare aramaya itmiştir.
Saç kaybına çare bulunabilmesi için öncelikle saç kaybının nedenlerinin anlaşılması gerekmektedir. Ancak, saç dökülmesine neden olan mekanizma kısa bir süre önce anlaşılmıştır.

Androgenetik Hormonlar:
Hem erkekte hem de kadında androjenik hormonlar olarak adlandırdığımız “erkeklik hormonları” mevcuttur.
Bunlardan bazıları testesteron, androstenodion ve dehidroepitestesterondur (DHT).
Bu hormonlar erkeklerde testis ve böbrek üstü bezlerden, daha az miktarda olmak üzere kadınlarda ise yumurtalık ve yine böbrek üstü bezlerden salgılanır.
Bazı saç foliküllerinin DHT’ye uzun süre maruz kalması sonucu öncelikle saçlarda incelme ve zayıflama daha sonra da dökülme oluşur.
DHT reseptöre bağlanır ve hücre metabolizmasını etkileyerek saçın doğal siklusunun durmasına neden olur.
Androgenetik saç dökülmesi insanlardaki saç dökülmesinin % 95’ini oluşturur.
Daha çok erkeklerde görülmekle birlikte kadınlarda da görülür.
30 yaşına kadar erkeklerin % 50’sinde kadınların ise % 20’sinde, biraz da olsa saçlar dökülmeye başlamıştır.
Androgenetik saç dökülmesi temelde, erkeklik hormonu olarak bilinen testesteronun genetik olarak hassas saç köklerine yaptığı olumsuz etki sonucu olmaktadır.
Erkek tipi saç dökülmesi de denen bu tip dökülme, karakteristik olarak ön saç çizgisinin çekilmesi, sonra tepe kısmındaki saçların incelmesi ve seyrelmesi şeklinde olur.
Bayanlarda ise androgenetik saç kaybı, tepe kısmındaki saçlarda ve yaygın tarzda oluşur. Ancak erkeklerden farklı olarak ön saç çizgisi gerilemeden kalır.

Yaş
Yaşla saç dökülmesi arasında direk bir ilişki bulunamamıştır.
Saç dökülmesi 25 ila 35 yaş arası en yoğun şekilde karşımıza çıkar.
45’li yaslardan sonra hız kesmekle beraber 40’li yaslarda başlayan ve hızla ilerleyen saç dökülmeleriyle de karşılaşmaktayız.
* Hamilelik boyunca saçlar hormonlardan dolayı daha uzun süre anagen fazda kalır ve hamilelik boyunca saçlar en iyi durumdadır. Buna rağmen doğum sonrası ise hızla dinlenme fazına geçerek hızlı bir dökülmeyle karşı karşıya kalmamıza neden olur. Aynı durum doğum kontrol haplarının kesilmesinden sonra da görülür.
* Dış etmenin ortadan kalkması sonucunda çoğu zaman kendiliğinden düzelir. Burada eğer etki uzun süreli olmuşsa kalıcı dökülmelerde görülebilmektedir ve bunlarda tedavi fayda sağlayamamaktadır.
Tedavide neden saptanabilirse (hipo- hipertroidi, demir eksikliği, proteinden zayıf ani diyetler gibi) buna yönelik tedavi yapılması yeterli olabilir.

23 Nisan Mahallesi, 34 Nolu Sok. No:35 Şahinbey/Gaziantep

0.342 360 27 07

0 543 358 90 90

info@fuesacekim.net